Zalecane badania przed zabiegiem:
Do 1 miesiąca przed zabiegiem:
Do roku przed zabiegiem:
Na wizytę pacjentka powinna się zgłosić z miernie wypełnionym pęcherzem moczowym i dopiero po wstępnym USG doktor prosi o opróżnienie.
2 sposób przygotowania dokładniejszy to
Receptę można otrzymać u lekarza rodzinnego lub u nas w placówce odpłatnie – koszt (5O zł)
Suboptymalne przygotowanie
Dwa dni przed badaniem dieta lekkostrawna
W dniu badania Espumisan.
Głównym celem przygotowania jest oczyszczenie jelit.
W przypadku dodatniego wymazu z kanału szyjki macicy lub posiewu z pochwy konieczne jest przeleczenie i wykonanie kontrolnego wymazu po 2 tygodniach od zakończenia leczenia.
Zalecenia okołozabiegowe:
WAŻNE!
Pacjentka po zabiegu musi zostać odebrana przez bliską osobę!
Prosimy o przygotowanie listy przyjmowanych leków do okazania anestezjologowi przed zabiegiem.
W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji, kontakt z rejestracją tel: 502074071
email: info@superiorcm.pl
Zabieg można wykonać w każdym dniu cyklu z wyłączeniem czasu trwania miesiączki
Zalecane badania przed zabiegiem:
Przygotowanie do zabiegu:
Do LEEP/LLETZ nie ma potrzeby być na czczo ani w jakiś specjalny sposób przygotowywać się. Zaleca się jedynie aby nie jeść większego posiłku 2-3 godziny przed procedurą. Plamienie nie przeszkadza w wykonaniu zabiegu.
Zabieg pętlowy poprzedza, krótka rozmowa z lekarzem podczas której omówiony zostanie cel procedury, jej korzyści i ew. potencjalne rzadkie powikłania – Pacjentka poproszona zostanie o podpisanie zgody na taki zabieg. To jest też czas gdy można zadać lekarzowi swoje pytania oraz powiedzieć o ew. uczuleniach na leki, poważnych problemach zdrowotnych, stosowanych lekach – co mogłoby mieć jakikolwiek wpływ na przebieg tej procedury
Czas trwania zabiegu i objawy jakie mogą pojawić się po:
LEEP/LLETZ trwa między 15 a 30 min, znieczulenie podawane jest miejscowo do szyjki macicy.
Po zakończeniu procedury może być niewielkie krwawienie/plamienie oraz pewien dyskomfort w podbrzuszu (związany z pociąganiem szyjki macicy), które na ogół mija w ciągu pół godziny/ godziny. Po zabiegu Pacjentka zostanie szczegółowo poinformowana przez lekarza wykonującego procedurę LEEP/LLETZ o jej przebiegu – dostanie tez dokładny opis zabiegu oraz stosowną inna dokumentację (np. recepty, zwolnienie lekarskie).
Ewentualne rzadkie dolegliwości (plamienie/krwawienie) trwają na ogół nie dłużej niż 7-14 dni po zabiegu i nie wymagają specjalnych działań poza stosowaniem leków dopochwowych i ograniczaniu większego wysiłku fizycznego (do wizyty kontrolnej pacjentka nie powinna współżyć oraz korzystać z basenów, dźwigać dużych ciężarów) – w przypadku poważniejszych dolegliwości (zdarzających się sporadycznie), które wystąpiłyby w najbliższych dniach od zabiegu Pacjentka proszona jest o pilny kontakt z CM Superior.
Wynik histopatologiczny:
Po 7-10 dniach od zabiegu pętlowego Pacjentka dostaje informacje o wyniku histopatologicznym i zapraszana jest na konsultację i kontrolę ginekologiczną. Podczas badania kontrolnego zostanie omówione dalsze postępowanie i zalecenia: termin kolejnego kontrolnego badania ginekologicznego z weryfikacją nieinwazyjną efektu leczenia w przypadku negatywnych marginesów preparatu, bądź – w rzadkich przypadkach – biopsją szyjki macicy w badaniu kolposkopowym w przypadku pozytywnego marginesu chirurgicznego stożka.